انواع شماره تلفن های ثابت

زمان مطالعه :8 دقیقه
تکنولوژی شماره تلفن

شماره تلفن ها در دنیا به دو دسته شماره های ثابت و همراه تقسیم می شوند که در این مقاله قصد داریم انواع شماره تلفن های ثابت را معرفی کنیم و نحوه ی خرید این شماره ها در ایران را توضیح دهیم.

اگر بخواهیم خطوط را براساس تعداد ارقام دسته بندی کنیم خطوط به صورت سه رقمی ، چهار رقمی ، پنج رقمی و هشت رقمی هستند.

نکته : خطوط 4 رقمی و پنج رقمی امکان ایجاد داخلی تا 8 رقم را دارند و تمامی زیر شماره های آن مربوط دارنده سرشماره می باشد.به عنوان مثال ما خط 51355 رو خریداری میکنیم و در مرکز تماس داخلی 555 رو ایجاد میکنیم و تماس های ورودی و خروجی این داخلی رو به گوشی خاصی هدایت میکنیم به این شکل میتونیم شماره های هشت رقمی با خطوط 4 و 5 رقمی ایجاد کنیم.

با همین ترفند امکان ساخت شماره های 6 و 7 رقمی هم می باشد. مثلا ما داخلی 5 رو میسازیم و هر زمانی یک نفر با شماره 513555 تماس گرفت سناریو و منشی گویایی که مشخص کردیم رو بشنوند.

اگر بخواهیم خطوط ثابت را براساس نحوه ی راه اندازی و استفاده دسته بندی کنیم ، دسته بندی خط تلفن به شرح زیر است که هر کدام چندین زیر شاخه دارد.

 1. خط تلفن ثابت (این خطوط به صورت فیزیکی در محل کابل کشی می شوند.)
  • خط تلفن معمولی یا خانگی
  • خط تلفن هوشمند یا ای ان IN
 2. خط تلفن اینترنتی (این خطوط به صورت اینترنتی ارائه می شوند و نیازی به کابل کشی ندارند.)
  • خط تلفن اینترنتی ساده
  • خط تلفن اینترنتی تجاری
  • خط تلفن اینترنتی روی فیبر نوری
  • خط تلفن تول فری
 3. خط تلفن ایوان E1 (این خطوط به صورت فیزیکی در محل کابل کشی می شوند و مورد استفاده شرکت ها و ارگان ها می باشند )
  • خط ۵ رقمی یا خط ۴ رقمی شهری
  • خط ۵ رقمی یا خط ۴ رقمی استانی
  • خط ۴ رقمی کشوری

امکان واگذاری تمامی شماره ها بدون پیش شماره می باشد اما فقط شماره 4 ، 5 و 8 رقمی هستند که امکان ارائه با پیش شماره استان را دارند.

معرفی شماره ها و آموزش نحوه ی خرید و استفاده

شماره های سه رقمی

شماره تلفن های سه رقمی کوتاه ترین خطوط هستند و به تلفن های اضطراری و خدماتی مشهور هستند؛ این تلفن ها به راحتی در ذهن هر کس به یاد می ماند تا در مواقع اضطراری به سادگی قابل شماره گیری باشند. از نمونه های شماره خطوط سه رقمی میتوان به  125 و 110 اشاره کرد.

برای تماس گرفتن با این شماره ها فقط کافیه 3 رقم را وارد کنیم و تماس بگیریم و نیازی به پیش شماره ندارند.

این خطوط توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور واگذار می شوند. و فقط به صورت خدمات عام المنفعه دولتی قابل استفاده هستند.

شماره های چهار رقمی

شماره تلفن های چهار رقمی به دو صورت استانی و کشوری ارائه می شوند و تفاوت این دو وجود پیش شماره قبل از شماره است

به عنوان مثال خط چهار رقمی با پیش شماره استانی به شکل زیر است 0211441 و خط چهار رقمی کشوری که در واقع بدون به شکل زیر است 1441 که برای تماس با شماره های استانی فقط از داخل استان و با خطوط شهری نیازی به وارد کردن کد نمی باشد و در سایر حالات می باشد پیش شماره نیز وارد شود.

در حال حاضر در ایران شماره های چهار رقمی کشوری با سه سرشماره ارائه می شود : 14xy، 15xy، 16xy
و شماره های چهار رقمی استانی با به دو سرشماره ارائه می شود : 17xy، 18xy

مرجع واگذاری این خطوط چهار رقمی نیز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور است .

خطوط چهار رقمی فقط به سازمان ها و شرکت ها (دولتی و حقوقی) واگذار می شوند. همچنین این خطوط فقط به صورت سالیانه اجاره داده می شوند و امکان واگذاری با مالکیت در این خطوط نمی باشد.

قیمت راه اندازی این خطوط از 50 میلیون شروع می شود و به دلیل درخواست بالا برای راه اندازی این خطوط چندین ماه باید در صف منتظر بمانید.

خطوط چهار رقمی به صورت پیش فرض 30 کانال (تماس همزمان) دارند و امکان ارتقای تماس همزمان را دارند. این خطوط فقط برای تماس ورودی قابل استفاده هستند و امکان برقراری تماس خروجی در این خطوط نیست.

راه اندازی این خطوط نیازمند مجوز و طی کردن مراحل می باشد که معمولا بین 30 الی 60 روز این پروسه زمان می برد.

قیمت این خطوط براساس رند بودن متفاوت هست و در دسته بندی معمولی، برنزی، نقره ای، طلائی و مزایده ای تقسیم بندی می شوند.

شماره های پنج رقمی

شماره تلفن های پنج رقمی با پیش شماره هستند که به دو صورت خطوط یک طرفه یا خطوط دوطرفه ارائه می شوند.

شماره های پنج رقمی دو طرفه

در خطوط دو طرفه شما میتوانید 999 زیر شماره تولید کنید و با آن تماس بگیرید به عنوان مثال ما خط 02151355 رو خریداری میکنیم و در مرکز تماس داخلی 555 رو ایجاد میکنیم و وقتی با این خط تماس میگیریم برای مشترک شماره 02151355555 نمایش داده می شود. و بهمین صورت امکان ایجاد شماره های مختلف برای ایجاد تماس ورودی و خروجی را خواهید داشت.

شماره پنج رقمی یک طرفه

این شماره شامل 5 رقم بوده و مثل دسته ی قبلی سه صفر را در انتهای شماره ندارند و تنها قابلیت برقراری تماس یک طرفه از سوی مشترکین را دارند.

مرجع واگذاری این خطوط شرکت مخابرات ایران می باشد. نحوه واگذاری این خطوط برای اشخاص حقیقی و حقوقی امکان پذیر بوده و این واگذاری به صورت مالکیت دائم یا اجاره سالیانه می باشد.

قیمت میانگین اجاره ی سالیانه ی این خطوط  برای سال 1401 از 2 میلیون تومان به بالا می باشد.

انواع شماره تلفن ثابت

شماره های هشت رقمی

شماره های هشت رقمی  به دو دسته تقسیم می شوند:

1) شماره هشت رقمی آنالوگ : همان شماره های تلفن ثابت مخابرات می باشد که در منازل استفاده می شود

2) شماره هشت رقمی اینترنتی: این شماره های هشت رقمی با پیش شماره 9 شروع می شوند.

خطوط تلفن هشت رقمی با کد 9 یا همان خط تلفن اینترنتی، تحت شبکه ی اینترنت یا IP هستند که صوت بر پایه ی فناوری ویپ تبدیل به دیتا شده و به راحتی در شبکه ی IP منتقل می شود.

این خطوط درست مانند خطوط تلفن ثابت مخابراتی هستند با این تفاوت که روی بستر اینترنت ارائه می شوند و برای استفاده شما محدودیت مکانی نداشته و قابلیت جابه جایی و مالکیت دائمی دارند.

نمونه ای از این خطوط مثل 91301390، 90001000 و 93112020 هستند. نحوه ی شماره گیری این خطوط با تلفن همراه به صورت پیش شماره استان + شماره تلفن هشت رقمی و با تلفن ثابت کافی است شماره تلفن هشت رقمی را بگیرید.

مراجع واگذاری این خطوط شرکت های دارنده مجوز FCP از سازمان تنظیم مقررات مانند (شاتل، آسیاتک، صبانت، پیشگامان ، فناوا ، مخابرات و…) و یا اپراتورهای تلفن ثابت ایران هستند. نحوه ی واگذاری این خطوط به صورت مالکیت دائمی و برای اشخاص حقیقی و حقوقی امکان پذیر می باشد. قیمت واگذاری این خطوط بنا بر رند بودن یا نبودن متغییر است اما قیمت ها به طور میانگین از 100 هزار تومان شروع و تا 20 میلیون تومان نیز می رسد.

نتیجه گیریدر مجموع خطوط به صورت 3 رقمی ، 4 رقمی ، 5 رقمی و 8 رقمی ارائه می شود که به صورت آنالوگ (کابل کشی فیزیکی) و دیجیتال (بدون نیاز به کابل کشی) راه اندازی می شوند. و تمامی این خطوط قابلت راه اندازی روی بستر مرکز تماس ویپ برای استفاده از امکانات نرم افزاری ویپ را دارا هستند

در صورت تمایل به خرید هر کدام از خطوط جهت دریافت مشاوره می توانید با ما شماره ما 02191301390 تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.