فرق fxo و fxs در چیست؟

زمان مطالعه :4 دقیقه

FXO و FXS پورت هایی هستند که توسط خطوط تلفن آنالوگ و تلفن های آنالوگ و فکس استفاده می شود.
این دو رابط همیشه جفت هستند (FXO همیشه به FXS متصل است و بالعکس).

fxs چیست

FXS پورتی است که توسط خطوط آنالوگ استفاده می شود، به عنوان مثال: پورت های FXS یک سانترال، برای اتصال دستگاه های آنالوگ استفاده می شود.
برای اتصال دستگاه های آنالوگ به VoIP PBX، از Gateway FXS استفاده کنید.

FXO چیست

FXO پورتی است که توسط دستگاه های آنالوگ استفاده می شود، به عنوان مثال: پورت FXO یک تلفن آنالوگ، مودم، فکس (این دستگاه ها اغلب دستگاه های FXO نامیده می شوند)، پورت FXO یک مرکز تلفن آنالوگ که برای اتصال خطوط استفاده می شود.
Gateway FXO برای اتصال خط آنالوگ به VoIP PBX ضروری است.

نحوه اتصال fxo و fxs

اطلاعات بیشتر در مورد فرق بین FXO و FXS:
FXO مخفف “Foreign eXchange Office” به معنای دفتر تبادل خارجی(خط آنالوگ) انتهای خط است و خط آنالوگ را دریافت میکند، در حالی که FXS، مخفف “Foreign eXchange Station” به معنی ایستگاه تبادل خارجی (تلفن آنالوگ) میباشد و خط آنالوگ را تحویل مشتری می دهد.

رابط FXS خدمات تلفنی را ارائه می دهد. به عنوان مثال انرژی باتری را تامین می کند، صدای شماره گیری را فراهم می کند و ولتاژ زنگ تولید می کند.

در صورتی که FXO خدمات تلفنی را دریافت می کند. درگاه fxo روی سیستم تلفن های آنالوگ شما قرار میگیرد و عمل on-hook/off-hook(عمل اتصال و قطعی) را انجام می دهد. معمولا به دستگاه هایی که پورت fxo دارند، دستگاه fxo گفته می شود. از طریق fxo میتوانید به خط آنالوگ(fxs) متصل شوید.

شما میتوانید از بخش پورت های fxo و fxs چه کاربردی دارند به طور کامل با کاربرد این دو پورت آشنا شوید.

FXS و FXO چگونه کار می کنند؟

برای برقراری تماس، پورت های FXS و FXO باید به هم متصل شوند. این اتصال برای تماس های خروجی و ورودی صدق می کند. هنگامی که یک تلفن آنالوگ (یک دستگاه FXO) که به یک پورت FXS متصل است را برمی دارید، یک شماره را شماره گیری می کنید و با استفاده از سرویس PSTN(مجموعه‌ای از شبکه‌ها برای ارتباط تلفنی) به طرف دیگر متصل می شوید. شماره ای که در تلفن اداری خود شماره گیری می کنید، به صورت DTMF کدگذاری شده و به پورت FXS ارسال می شود.

در صورتی که تماس های دریافتی داشته باشید، یک رابط FXS ولتاژ زنگ را به دستگاه FXO متصل شده منتقل می کند و شروع به زنگ زدن می کند. پس از برداشتن تلفن، ارتباط برقرار می شود.

با این حال، اتصال دو پورت FXO یا دو پورت FXS منجر به ارتباط ناموفق می شود. حتی اگر بخواهید دو دستگاه FXO را متصل کنید، صدای شماره گیری منتقل نمی شود.

نحوه کار fxs و fxo

نتیجه گیری:

پورت های fxo و fxs برای برقراری یا دریافت تماس به یکدیگر متصل می شوند. یک پورت FXS یک دوشاخه روی دیوار است و یک پورت FXO یک دوشاخه روی تلفن اداری یا دستگاه فکس شما است. هنگام برقراری تماس، یک دستگاه FXO سیگنالی را به پورت FXS ارسال می کند و برای پاسخ به تماس، پورت FXS ولتاژ زنگ را به پورت FXO یک دستگاه می فرستد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.