Dect چیست

زمان مطالعه :4 دقیقه
dect

dect

واژه DECT مخفف عبارت Digital Enhanced Cordless Telecommunications است. DECT ، یک استاندارد بی سیم دیجیتال بوده که اغلب برای تلفن های ثابت استفاده می شود. تلفن DECT یک تلفن بی سیم می باشد که از این استاندارد برای برقراری تماس های تلفنی خود استفاده میکند. ارتباطات بی سیم به لطف معرفی استاندارد بی سیم پیشرفت قابل توجهی کرده است.

سیستم DECT شامل تعدادی ایستگاه پایه می باشد که یک یا چند تلفن DECT با انها در ارتباط است. این ایستگاه ها ، با کابل شبکه به مرکز تلفن وصل شده و به کمک تکنولوژی DECT ، با تلفن های دکت ارتباط میگیرد. تلفن های DECT چه در سیستم های تلفن قدیمی و سنتی و چه در مرکز تلفن ویپ ، بکار می رود.

 

تاریخچه DECT :

DECT در سال 1987 در اروپا ایجاد شد و قبلاً مخفف Digital European Cordless Telecommunications بود که گستره کاربرد آن را منعکس می کرد. در سال 1995 واژه European برای اصطلاح Enhanced کنار گذاشته شد. این امر به دلیل استقبال روزافزون و استفاده از فناوری رو به رشد اتفاق افتاده است. DECT در آسیا ، آمریکای جنوبی و استرالیا استفاده می شود. آمریکای شمالی از استاندارد DECT 6.0 استفاده می کند که فرکانس نسبتاً متفاوتی نسبت به DECT دارد.

 

مزایای تلفن DECT :

بزرگترین مزیت تلفن های DECT ، بی سیم بودن انهاست. می‌توانید براحتی اطراف خانه یا محل کار قدم بزنید بدون اینکه درگیر سیم‌های مختلف شوید. همچنین ، می توانید از انواع مختلف این تلفن در اتاق های جداگانه استفاده کنید. تلفن های DECT معمولا در انبارها و فروشگاه های خرده فروشی استفاده می شوند و در دفاتر خانگی و ساختمان های اداری نیز بسیار محبوب و رایج هستند. DECT میتواند یک ابزار عالی برای مشاغل مختلف باشد ؛ زیرا انعطاف پذیر ، جمع و جور و پایدار است.

معرفی مزایای تلفن های DECT به طور خلاصه : 

  • برد طولانی (تا 40 متر در داخل خانه ، تا 300 متر در خارج).
  • امنیت بالا.
  • بسیار کم مصرف.
  • محدوده فرکانسی جداگانه که به WiFi وابسته نیست.
  • کیفیت صدا بهتر از استانداردهای قبلی.
  • امکان استفاده همزمان از چندین گوشی.
  • تماسهای داخلی رایگان.
  • گوشی ها را می توان در چندین ایستگاه اصلی استفاده کرد.

 

DECT چگونه کار می کند؟

 

dect phone

اکنون می دانید DECT چیست و چه مزایایی دارد ، بیایید به نحوه عملکرد این فناوری بپردازیم :

یک سیستم DECT همیشه شامل دو جزء است که دائماً به طور پیوسته با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. این دو جزء شامل یک ایستگاه پایه بوده که به آن قسمت ثابت (fixed part) نیز گفته می شود و حداقل یک گوشی یا قسمت قابل حمل است.

ایستگاه پایه ، پلی بین ارتباط تلفن و اینترنت و گوشی های تلفن را تشکیل می دهد که می تواند با یا بدون ماشین پاسخگو یا یک روتر DSL با عملکرد DECT باشد.

dect connection

نحوه عملکرد سیستم DECT :

ایستگاه پایه به طور مداوم سیگنال ارسال می کند که می تواند توسط یک گوشی در نزدیکی دریافت شود. این سیگنال اطلاعات لازم را در اختیار گوشی قرار می دهد تا بتواند داده ها را از طریق این ایستگاه پایه متصل و ارسال کند.

اگر ایستگاه پایه و گوشی همگامسازی باشند ، می توانید با این تلفن ها تماس تلفنی برقرار کنید. در طول یک تماس تلفنی ، کانال بیکن (beacon channel) بهترین اتصال را برقرار کرده و برای سایر گوشی ها مسدود می شود.

هنگامی که داده ها از تلفن به ایستگاه پایه منتقل می شوند ، به طور متوسط یک تاخیر 10 میلی ثانیه وجود خواهد داشت ، که در عمل به طور قابل توجهی بهتر از زمان انتقال از طریق WiFi یا از طریق بلوتوث است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.