معرفی پروتکل های مهم در ویپ

زمان مطالعه :3 دقیقه
پروتکل های ویپ

پروتکل های ویپ

ما قصد داریم در این بخش از مقاله به معرفی پروتکل های مهم در ویپ  بپردازیم .

ویپ مخفف جمله انتقال صدا برروی بستر اینترنت . این یعنی برای ایجاد ارتباط و انتقال اطلاعات ویپ احتیاج به پروتکل دارد .

پروتکل های ویپ :

 

پروتکل همان اجرای قوانین است ،که وجودش در ویپ یعنی مقررات تعیین شده را انجام بدهد. اصلی ترین راه برای اتصال به ویپ از روش IP یا پروتکل های اینترنتی یا پروتکل های ویپ میباشند . که در بین آن ها تفاوت وجود دارد .

یعنی پروتکل های اینترنتی از راه سیم های مسی متصل می شود . اما پروتکل های ویپ با روش های دیگر متصل می شوند .

پروتکل های زیادی در ویپ وجود دارد که پرکاربردترین آن ها پروتکل های :

SIP

RTP

IAX

H.323

H.248

RTCP

MGCP
هستند .

کارایی این پروتکل ها را در ادامه توضیح می دهیم .

پروتکل SIP :

این پروتکل از مهم ترین پروتکل های ویپ میباشد ، برای ارتباط دهی سیگنال ها بکار میرود همچنین در تماس های صوتی و پیغام، صدا ، تصویر کاربرد دارد . این‌ پروتکل انعطاف پذیری بالایی دارد ، پروتکل سیپ سرویس های ارتباطی را ارائه نمیدهد ، یعنی به تنهایی صدا را انتقال نمیدهد . بلکه با چند پروتکل این کار را انجام می دهد .

پروتکل RTP :

این پروتکل برای راه های ارتباطی و انتقال صدا و تصویر استفاده می شود. که این انتقال به چند مقصد با نظم می تواند صورت گیرد یک پروتکل 4لایه است . RTP بسته های صوتی را از راه اتصالات انتقال می دهد .

پروتکل IAX :

این پروتکل در استریک استفاده می شود ، و با سوییچ های نرم افزاری پشتیبانی می شود . کاربرد آن برای ویدیو ها و تماس های صوتی است . این پروتکل برای مدیریت کردن ارتباطات ویپ در بین سرور ها استفاده می شود .

پروتکل H.323 :

این پروتکل یک پروتکل استاندارد در رسانه های بین المللی است ، و در منتقل کردن صوت و تصویر از روش پروتکل اینترنتی استفاده می شود . دسترس پذیری زود هنگام این پروتکل نقطه قوت آن است . و برروی شبکه IP صدا و تصویر را انتقال می دهد .

پروتکل H.248 :

این پروتکل نام دیگرش پروتکل کنترل است . که برای ارتباطات مسافت طولانی استفاده می شود . این پروتکل به صورت فیزیکی در بین عنصرها در رسانه پیاده سازی می شود .

پروتکل RTCP :

این پروتکل برای کنترل کردن اطلاعات یک جلسه با پروتکل RTP عمل میکند . و به تنهایی قادر به ارسال و انتقال هیچ رسانه ای نیست . RTCP برای اطلاعات خارج از باند و اطلاعات کنترلی جلسات RTP استفاده می شود تا آن ها را جمع اوری کند .

پروتکل MGCP :

این پروتکل در بستر شبکه های IP است ، استفاده از آن در کنترل درگاه رسانه صورت میگیرد . این پروتکل در سیگنال دهی و مدیریت کردن کنفرانس های چند رسانه ای استفاده می شود . با این پروتکل می توان مکان برقراری ارتباطات را نیز تشخیص داد .

تمام این پروتکل ها با هدف ها و وظایف خاصی شکل گرفته اند .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.